آهنگسازی و میکس و مسترینگ

آهنگسازی و میکس و مسترینگ

چه چیزی برای یادگیری در زمینه آهنگسازی و میکس و مسترینگ لازم است؟
بهترین روش برای فراگرفتن آهنگسازی بیاد آوردن قطعات کوچک موسیقی است. سپس یاد می‌گیرد که آن قطعات را به روش‌های بسیار خاص تغییر و ترکیب کند.
روند تغییر آن، در واقع شما را مجبور به درک آن می‌کند.
این در واقع بسیار نزدیک به شیوه سنتی آموزش آهنگساز است.
(آهنگسازانی مانند موتسارت ، بتهوون ، هایدن ، راول ، دبوسی و البته… باخ)

آهنگسازی و میکس و مسترینگ

نکات مهم آهنگسازی

انتخاب ابزار دقیق شما مهم است. هر ابزار کیفیت خاصی به آهنگ شما می‌بخشد. چرا این سازها را شما برای این قطعه انتخاب کرده اید؟
آیا مناسب با حال و هوای قطعه شماست؟ آیا می‌توانید ابزارهای دیگر را جایگزین کنید؟ کدام یک را انتخاب می‌کنید و چرا؟ دینامیک،احساس موسیقی را به ترکیب شما اضافه می‌کند.

چگونه می‌توانید دینامیک را به قطعه خود اضافه کنید تا ایده‌های خود را بیان کنید؟ در ترکیب خود از چه نوع مفصلی استفاده می کنید؟ اگر این بار نوشتن ملودی را شروع کردید، دفعه دیگر نوشتن یک خط باس را امتحان کنید. آن را مخلوط کنید.بیش از یک راه برای نوشتن وجود دارد. کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

 

هدف از میکس و مسترینگ 

قبل از آنکه هدف از انجام این عمل را در تولید و ضبط موسیقی شرح دهیم لازم است ابتدا اطلاعاتی از بخش های مختلف آن در اختیار شما بگذاریم.

بخش اول : میکس

میکس،همانند کنار هم چیدن تکه‌های یک پازل است.  شما زمانی که  تکه‌های پازل  را به هم وصل می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که همه چیز به یکدیگر به درستی متصل شده اند.  در نتیجهی کار هم به طور کلی دستی به سر و روی هر آنچه که تولید کرده اید، می‌کشید.

میکس کردن یک آهنگ در استودیو توسط یک  آهنگساز یعنی،  او آهنگ‌های جداگانه را در یک جلسه تراش می‌دهد و متعادل می‌کند تا وقتی با هم اجرا می‌شوند  یک ترکیب خوب به نظر برسد.

آهنگسازی و میکس و مسترینگ

مهندسین میکس با استفاده از ابزاری مانند EQ ، فشرده سازی، تکان دادن و طنین انداز، درگیری بین سازها را کاهش می‌دهند. انها توسط این ابزار شیارها را محکم می‌کنند. بر عناصر مهم آهنگ تأکید می‌کنند.

در برخی موارد، مهندسین میکس ضربات درام را با نمونه هایی در خارج از جلسه یا بی صدا کردن قطعات ساز اضافی را لایه لایه کنند.
میکس کردن یعنی ادغام هر آنچه که در پروژه ضبط کرده اید و یا به صورت یک فایل Midi نوشته اید می‌باشد. به عبارت دیگر می‌توان در این پروسه میکس کار‌هایی همچون افکت گذاری ، EQ ، تنظیمات لاین ها و … که گاهی بسیار ضروری و مهم هستند نیز انجام داد.

پس از تمام کردن میکس، آهنگ باید حس و حال خوبی داشته باشد و زمانی که این نتیجه مطلوب محقق شد باعث خشنودی و رضایت شما از آهنگ می‌شود .

 

استودیو آوای دلنواز هنر ارائه دهنده خدمات با کیفیت در زمینه آهنگسازی و میکس و مسترینگ می‌باشد.
جهت همکاری و انجام پروژه های شما هنرمندان گرامی و صاحبین اثر با جدیدترین تجهیزات و بکارگیری متدهای روز صنعت موسیقی همراهتان هستیم. 

برای تماس و کسب اطلاعات می‌توانید از طریق شماره تماس های ۰۹۱۲۱۴۷۱۶۶۷ – ۰۹۳۸۱۴۷۱۶۶۷ با ما در ارتباط باشید.

 

اهداف فرایند میکس کاملا مشخص و تاثیر گذار است 

۱- تفکیک و جایگاه هر صدا

۲- قدرت بخشیدن به صدا

بخش دوم: مسترینگ

مسترینگ در اصل شفافیت و درخشش بخشیدن به صداها می‌باشد. به بیانی دیگر، گوش کردن و شنیدن موزیک بعد از مسترینگ نباید حس انفجار در بلندگو‌ها القا شود.
در کل آهنگ حس گیرایی داشته باشد وسطح صداها با یکدیگر متعادل باشد. در نظر داشته باشید، مستریگ مبحثی بسیار پیچیده بوده و جدا از اصلاح تفاوت سطح صداها، مستر کردن به طرز غیر قابل باور، روندی وابسته به علم در این زمینه است.

یک مهندس مسترینگ از ترکیب استریو استفاده می‌کند و هم عناصر صوتی را اصلاح می‌کند و هم بهبود می‌بخشد تا از کیفیت پخش بهینه در همه سیستم‌ها و قالب‌ها قبل از توزیع اطمینان حاصل کند. 

 

نکات طلایی آهنگسازی و میکس و مسترینگ :

  • ایجاد عمق در فرایند میکس
  • چگونگی استفاده از پردازشگرها
  • تمرکز در حین کار و فرایند میکس
  • جلوگیری از Overload در کانال‌ها
  • استفاده از پنینگ در پروسه میکس
  • استفاده از مانیتورینگ‌های استودیو
  • استفاده از محیط مناسب در فرایند میکس
  • لاین اصلی میکس را دوباره مسترینگ کنید

 

 

آهنگسازی و میکس و مسترینگ
آهنگسازی و میکس و مسترینگ

دقت داشته باشید که :

بحث تفاوت در میکس و مسترینگ بحثی به غایت وسیع میباشد که برای فراگیری آن به صورت حرفه ای و تخصصی لازم است که حتما از افراد متخصص و کاربلد در این زمینه کمک بگیرید تا اطلاعات شما هر روز بهتر و جامع تر شود.
اما در صورتی که برای یادگیری این مباحث وقت و سرمایه کافی نداشته باشید می توانید با مراجعه به ما و تنها با صرف وقتی اندک و هزینه ای به مراتب کمتر با راحتی خیال در کوتاهترین زمان ممکن یک اثر خوب تحوبل خواهید گرفت.

 

آهنگسازی و میکس و مسترینگ یک کار بسیار حرفه‌ای و دقیق است که ما در استودیو صدابرداری در تهران به بهترین شکل و به‌ صورت تخصصی در این زمینه فعالیت داریم.

در زمینه میکس و مسترینگ این نکته ی مهم را هم مد نظر داشته باشید. هرآنچه در آهنگ شما وجود دارد مانند همه ی سازها و صداهای آهنگ تان باید به گونه ای تنظیم شود که تمامی این صداها یکدیگر را بپوشاند یا اصطلاحا کاور یکدیگر باشند.
از جمله کارهایی که در زمینه میکس و مسترینگ روی آهنگ انجام می‌شود، قدرت بخشیدن به صدا می باشد.
این کار یکی از موثرترین روش ها که باعث تشخیص دهی بیشتر صداها و سازها شود.
بعد از انجام کار به تعبیر تنظیم کنندگان و سازندگان آهنگ سازان، کار پرشنیده می‌شود، می‌رسیم که اصلی ترین المان موسیقایی در این زمینه ریتم کار (پرکاشن) یا درامز است.

به طور کلی در روند ضبط کردن تا منتشر کردن یک آهنگ میکس و مسترینگ دو بخش جداگانه و درعین حال گسترده است که اگر به طریق درست و اصولی انجام نشود منجر به گیج شدن افراد می‌شود.
در یک میکس اصولی آنچه باعث موفق حاصل آمدن کار می‌شود این است که حتما باید در کنار مهارت فنی خلاقیت نیز وجود داشته باشد.

کمپرسور صدا چیست 

یک ابزار مهم و کاربردی در فرآیند میکس است.شما با کمپرسور صدا (Sound Compressor) آشنا هستید ؟
می دانید این ابزار مهم چه کاری در آینده میکس انجام می‌دهد؟

این یک ابزار کاربردی برای کاهش و کنترل داینامیک رنج است. با تنظیم پارامترهای مختلف آن به صدای نرم و با شدت صوت بالا دسترسی پیدا کنید.
این دستگاه در زمینه صدابرداری به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای کاربردی در تجهیزات میکس است.

که هنگام ورود سیگنال های صدا به کانال کمپرسور و تایید مقادیر آن شاهد حذف و سیگنال های نامطلوب و نامتوازن خواهید بود.
در صورت استفاده حرفه ای از این دستگاه مطمئن باشید شاهد افزایش کیفیت صدا هستید و سطوح مختلف به خوبی کنترل خواهد شد.

امروزه از کمپرسور در ایجاد تغییرات جزئی و ظریف بر روی آهنگ استفاده بسیاری می‌شود. هر چقدر ایجاد تغییرات ضعیف ظریف تر و با دقت بیشتری اعمال شود، صدای خروجی شفافیت بیشتری خواهد داشت.

 

استودیو هنر جهت انجام تمامی خدمات مدنظر شما علاقمندان در زمینه تولید، ضبط و میکس موسیقی، آماده خدمت رسانی می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون خدمات ما به لینک های زیر مراجعه نمایید.

استودیو تولید و ضبط موسیقی

استودیو ضبط صدا

 

بهترین استودیو ضبط صدا تهران –  استودیو صدابرداری در تهران – استودیو تولید و ضبط موسیقی 
استودیو حرفه ای صدابرداری